Rejestracja:
pn. - pt.: 8:00-20:00
sobota: 8:00-15:00
Zadzwoń, postaramy się znaleźć szybszy termin

Rezonans magnetyczny
miednicy mniejszej

Diagnostyka Endometriozy
Poznań

Rejestracja:

Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej - Diagnostyka Endometriozy

Rezonans magnetyczny miednicy (MR miednicy) to zaawansowane badanie obrazowe, które oferujemy w naszej pracowni rezonansu magnetycznego na poznańskich Ogrodach. Omawiane badanie dedykowane jest szczególnie tym pacjentkom, które są diagnozowane w kierunku endometriozy lub mają wytyczne, aby ją monitorować. Jeżeli lekarz zalecił Ci wykonanie MR miednicy, nasza placówka w Poznaniu jest do Twojej dyspozycji – z przyjemnością pomożemy. Zapewniamy pacjentkom krótki czas oczekiwania na badanie oraz empatyczne podejście naszego personelu do każdego.

Badanie rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej – kiedy go wykonać?

MR miednicy to kluczowe istotne w diagnostyce endometriozy. Pozwala ono bowiem na dokładne uwidocznienie narządów miednicy mniejszej, pokazując ich wzajemne położenie, co z kolei umożliwia identyfikację ognisk endometriozy. Oprócz diagnostyki, badanie to jest również pomocne w planowaniu leczenia i monitorowaniu postępów stosowanej u pacjentki terapii.

Wskazania do wykonania MRI miednicy mniejszej w ramach diagnostyki endometriozy obejmują:

  • występujące u pacjentki przewlekłe bóle okolicy miednicy mniejszej, nasilające się podczas miesiączki;
  • brak menstruacji lub jej nieregularność; 
  • dolegliwości bólowe podczas stosunku płciowego;
  • bezpłodność.

Jak wygląda to badanie i czy wymaga ono przygotowania?

Podobnie jak w przypadku innych badań MRI, rezonans miednicy jest bezpieczny i bezbolesny. Pacjentka leży w aparacie rezonansu magnetycznego i przez cały czas badania ma kontakt z personelem medycznym. Badanie wymaga odpowiedniego przygotowania:

  • na 3 godziny przed badaniem należy pozostać na czczo (od 3 h przed badaniem można spożywać niegazowaną wodę mineralną);
  • przed badaniem należy wykonać badania krwi pod kątem kreatyniny (na wypadek podania środka kontrastującego – który nie zawsze jest potrzebny) w surowicy (wynik należy zabrać ze sobą na badanie).

Zaleca się pacjentkom ubranie luźnych, wygodnych ubrań bez żadnych elementów metalowych (guziki, suwaki, ozdobniki itd.).

To Warto wiedzieć

Podczas badania podawany jest butylobromek hioscyny, który częściowo przenika do mleka matki. Nie jest wskazane jego stosowanie w okresie karmienia piersią – kobiety, które wykonały MRI miednicy mniejszej i podano im podczas niego tę substancję, powinny zaprzestać karmienia piersią na 24h. Buskolizyna ma za zadanie spowolnić pracę jelit, co korzystnie wpływa na jakość obrazowania podczas badania. 

Warto wspomnieć także o tym, że cholinolityczne działanie leku podanego podczas MRI miednicy może wywoływać zaburzenia akomodacji (efekt zbliżony do tego, jaki towarzyszy badaniu dna oka) – w związku z tym pacjentka powinna przyjść na badanie z osobą towarzyszącą i nie prowadzić pojazdów mechanicznych zaraz po badaniu (WAŻNE: osoby, które przyjdą same, muszą pozostać w placówce przez około 2-3 godziny!).

Rezonans miednicy – cena w MEDflow w Poznaniu

Koszt badania może się różnić w zależności od placówki, w której zostało ono wykonane. Wszystkie pacjentki, które zdecydują się przyjść do MEDflow, informacje na temat naszego aktualnego cennika znajdą na naszej stronie internetowej. W przypadku pytań lub wątpliwości, dodatkowo zapraszamy do kontaktu przez e-mail lub telefonicznie. 

Zapraszamy na MR miednicy do MEDflow!

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty badań obrazowych. Dla nas najważniejszy jest Twój komfort i szybkie przygotowanie wyników do odbioru. Zarezerwuj termin na MR miednicy i inne badania obrazowe już dziś.

Umów się na badanie rezonansem magnetycznym

Rezonans - najważniejsze informacje

Skierowanie

Nie jest wymagane

Na czczo

Tylko przy badaniu z kontrastem

Czas przybycia

30 minut przed

Przeciwwskazanie

Tak, przeczytaj listę

Skierowanie

Skierowanie nie jest wymagane.

Przeciwwskazania

Bezwzględne przeciwwskazania do badania to posiadanie:
  • rozrusznika serca,
  • implantu ślimakowego,
  • pompy insulinowej lub
  • ferromagnetycznych (przyciąganych przez magnes) elementów metalowych w ciele.
Względne przeciwwskazania do badania to:
  • I trymestr ciąży,
  • stenty,
  • elementy ortopedyczne,
  • implanty stomatologiczne,
  • aparaty zębowe lub inne wszczepy metalowe.
Badanie może odbyć się po okazaniu dokumentacji medycznej dotyczącej ewentualnych elementów obcych w ciele.

Rezonans bez środka kontrastowego

Badanie bez podania środka kontrastowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy pamiętać o ubraniu rzeczy bez elementów metalowych i użyciu jak najmniejszej ilości makijażu i lakieru do włosów.

Badanie z podaniem środka kontrastowego

Badanie rezonansem magnetycznym z podaniem środka kontrastowego wymaga bycia na czczo 3h (a w przypadku badania MR jamy brzusznej – 5h) w dniu badania. U osób z zaburzeniami czynności nerek wymagane jest posiadanie ważnego wyniku kreatyniny z surowicy krwi (nie starszy niż 14 dni).

Czas przed badaniem rezonansem magnetycznym

Prosimy o przybycie 30 min przed badaniem oraz zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej dotyczącej badanej okolicy (płyty CD wraz z opisami).

Informujemy, że pacjent ma prawo do niewyrażenia zgody na podanie środka kontrastującego, tym samym obniżając wartość diagnostyczną badania. O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie na terenie placówki MEDflow.

Rabat 10%

badania rezonansem magnetycznym
głowy lub 1 odc. kręgosłupa w cenie

 585 złotych

* dotyczy wybranych terminów, umówionych bezpośrednio pod numerem:

** rabaty nie łączą się i obowiązują do wyczerpania miejsc