Rejestracja:
pn. - pt.: 8:00-20:00
sb.: 8:00-14:00
Zadzwoń, postaramy się znaleźć szybszy termin

Tomografia komputerowa
Poznań

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa, znana także jako KT, TK (lub z angielskiego CT – od computed tomography) to niezwykle wartościowe badanie diagnostyczne, należące do grupy badań obrazowych, które coraz częściej wykonuje się u pacjentów w różnym wieku.

Jak działa tomografia?

Tomografia komputerowa to badanie diagnostyczne, które wykorzystuje w swoim działaniu promieniowanie rentgenowskie. Oznacza to, że zasada obrazowania jest w tym przypadku dokładnie taka sama, jak w RTG. Przewaga tej metody nad zwykłymi zdjęciami rentgenowskimi polega na tym, że umożliwia ona wykonanie całej serii zdjęć w wielu płaszczyznach, a za pomocą specjalnych rekonstrukcji, lekarz może obserwować różne przekroje oraz warstwy ciała pacjenta.

Bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne badanie

Badanie TK jest bezbolesne i bezinwazyjne. Pacjent leży na specjalnym stole, a obracające się wokół niego lampy rentgenowskie wykonują zdjęcia wybranego obszaru ciała. Zasada działania tomografu bazuje na tym, że różne cząsteczki (w tym także tkanki naszego organizmu) stawiają zróżnicowany opór  promieniowaniu rentgenowskiemu. Dzięki temu na gotowych zdjęciach łatwo można rozróżnić np. kości czy organy wewnętrzne.

Warto wiedzieć także o tym, że istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań wykonania TK. Tomografia wykazuje duże bezpieczeństwo i można z powodzeniem wykonywać ją nie tylko u dorosłych, ale także u małych dzieci. Pacjenci do 15 roku życia obowiązkowo muszą mieć przy sobie książeczkę zdrowia dziecka, co pozwoli na bieżąco spisać dawki promieniowania, na jakie zostali oni narażeni w trakcie badania.

TK stanowi alternatywę dla pacjentów u których nie ma możliwości wykonania rezonansu magnetycznego. Znajdzie ona także zastosowanie w przypadku pacjentów z problemami neurologicznymi.

Tomografia komputerowa - co można zbadać?

Wiele możliwości, jakie stwarza; oferowana dokładność oraz uniwersalność uczyniły tomografię komputerową jednym z podstawowych badań diagnostycznych (nie tylko w przypadku urazów, ale na przykład również w onkologii). Pozwala ona na dokładne badanie całego ciała pacjenta, bez konieczności naruszania jego powłok. Tomograf pozwoli zbadać i ocenić zmiany dla wielu struktur i narządów wewnętrznych. Badanie TK można wykonać między innymi dla:

O tym, co zbadać w celu diagnostyki każdorazowo decyduje lekarz, dlatego też każda tomografia komputerowa wymaga odpowiedniego skierowania.

Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo. Samo badanie nie należy do nieprzyjemnych – pacjent leży (musi on pozostać w bezruchu), a aparat do TK sam wykonuje zdjęcia. W zależności od potrzeb, tomografia komputerowa może potrwać od kilku, do kilkudziesięciu minut.

Umów się na badanie tomografem komputerowym

Tomografia z kontrastem, czy bez?

Tomografia komputerowa to badanie, które może zostać wykonane z kontrastem lub bez. Środek cieniujący powstaje na bazie soli baru i związków jodu i przez to, jak substancje te reagują z promieniowaniem rentgenowskim, jego zastosowanie ułatwia obserwowanie na zdjęciach zmian, które zaszły w organizmie. Kontrast podawany jest pacjentom doustnie lub dożylnie, a o jego zastosowaniu zawsze decyduje lekarz. Jest to środek bezpieczny, który bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane u zdrowych osób. Przed jego zastosowaniem konieczne jest określenie poziomu kreatyniny w surowicy. Osoby cierpiące na różne dolegliwości ze strony tarczycy muszą mieć także aktualne badania stężenia TSH we krwi.

Przed planowanym badaniem należy zgłosić lekarzowi wszelkie przyjmowane leki oraz choroby towarzyszące. Do tego celu służy specjalna ankieta, którą pacjent obowiązkowo wypełnia wraz ze zgodą na wykonanie tomografii. Obejmuje ona nie tylko pytania na temat obecnego stanu zdrowia, ale także na temat przyjmowanych leków. Dzięki temu można zyskać pewność, że w trakcie badania pacjent jest bezpieczny i ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych jest zminimalizowane.

Jak przygotować się do tomografii?

Pacjenci często zastanawiają się, w jaki sposób przygotować się do tomografii komputerowej. Po pierwsze, zawsze słuchaj swojego lekarza, on poda Ci wszystkie niezbędne informacje. Jeśli masz obawy lub wątpliwości, zapytaj go jak działa tomograf oraz czy do wykonania badania musisz się specjalnie przygotować np. zgłosić się na czczo, nie przyjmować jakichś leków itp. Warto wiedzieć, że w większości przypadków nie ma takiej konieczności.

Kiedy wykonuje się TK?

Tomografia komputerowa z użyciem środka kontrastowego lub bez niego, jak już wspomniano, stanowi jedno z chętniej zlecanych badań diagnostycznych. Lista wskazań i przypadków, w których tomografia będzie najlepszym wyborem, jest stosunkowo długa. Lekarz może zadecydować o zasadności wykonania tego badania między innymi w przypadku:

  • poważnych urazów w obrębie głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej lub miednicy (warto wspomnieć o tym, że wszystkie te obszary mogą być badane jednocześnie – to tak zwany trauma scan, wykonywany przy najcięższych obrażeniach);
  • chorób – nowotworów oraz innych chorób narządów wewnętrznych;
  • wrodzonych wad rozwojowych;
  • stanów zapalnych narządów;
  • planowanych zabiegów i operacji.

Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej możliwe jest dokładne poznanie obrażeń, zmian chorobowych, a także wyglądu narządów i struktur w organizmie pacjenta. Informacje uzyskane w trakcie tego badania obrazowego pomagają lekarzowi w dokładniejszym zaplanowaniu leczenia, co nie pozostaje bez wpływu na późniejszy komfort pacjenta.

Umów się na badanie tomografem komputerowym

Tomografia - najważniejsze informacje

Skierowanie

Jest wymagane

Na czczo

Tylko przy badaniu z kontrastem

Czas przybycia

30 minut przed

Przeciwwskazanie

Ciąża

Skierowanie

Skierowanie jest wymagane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Badanie z podaniem środka kontrastowego

Badanie tomografem komputerowym z podaniem środka kontrastowego wymaga bycia na czczo minimum 5h przed badaniem oraz posiadania ważnego wyniku kreatyniny i TSH z surowicy krwi (nie starszy niż 14 dni).

Choroby nerek i metformina

Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające metforminę, ale nie ma istotnego uszkodzenia nerek nie musi zmieniać sposobu przyjmowania leków.

Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające metforminę i występuje u niego istotne uszkodzenie nerek, to może on przyjmować leki wg wcześniejszego schematu do czasu badania, ale odstawia leki po badaniu na 48h (należy po tym czasie zbadać kreatyninę). 

Czas przed badaniem

Prosimy o przybycie 30 min przed badaniem oraz zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej dotyczącej badanej okolicy (płyty CD wraz z opisami).

Informujemy, że pacjent ma prawo do niewyrażenia zgody na podanie środka kontrastującego, tym samym obniżając wartość diagnostyczną badania. O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie na terenie placówki MEDflow.

Zgodnie z Art. 32c pkt 2 ustawy Prawo atomowe, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16 ustawy Prawo atomowe, wykonywana przez MEDflow Centrum Diagnostyki Obrazowej nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko.

Rabat 10%

badania rezonansem magnetycznym
głowy lub 1 odc. kręgosłupa w cenie

 585 złotych

* dotyczy wybranych terminów, umówionych bezpośrednio pod numerem:

** rabaty nie łączą się i obowiązują do wyczerpania miejsc