HRCT klatki piersiowej (bez kontrastu)
Poznań
HRCT klatki piersiowej (bez kontrastu)
Co to jest HRCT klatki piersiowej? To wysokiej rozdzielczości tomografia komputerowa tego obszaru. Akronim wywodzi się od nazwy badania w języku angielskim: „High-Resolution Computed Tomography”. Spolszczony skrót to TKWR. Jeśli interesuje Cię HRCT klatki piersiowej w Poznaniu, zapraszamy do umówienia wizyty w Centrum Diagnostyki Obrazowej MEDflow. Mamy ogromne doświadczenie, a do każdego z pacjentów podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu cieszymy się sporym zaufaniem oraz dobrymi opiniami.
Wskazania do TK klatki piersiowej HRCT
Tomografia komputerowa płuc HRCT to badanie, które doskonale sprawdza się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju chorób płuc (sarkoidoza, pylica, gruźlica, zapalenie płuc, rozedma itd.). Lista wskazań do jego wykonania obejmuje między innymi:
- nawracające duszności i przewlekły, uporczywy kaszel,
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- urazy klatki piersiowej,
- wady rozwojowe,
- badania kontrolne (np. po przeszczepie, u osób pracujących w trudnych warunkach itp.).
Badanie HRCT klatki piersiowej - jak wygląda i jak się do niego przygotować?
TK klatki piersiowej HRCT wykonuje się bez kontrastu. Oznacza to, że do badania nie trzeba się przygotowywać w szczególny sposób. Standardowo, jak przy każdym tego typu badaniu, do gabinetu warto zabrać ze sobą wszelkie posiadane już wyniki oraz ewentualną historię choroby. Będą one nieocenioną pomocą podczas opisu uzyskanych obrazów. Jeśli chodzi o strój, najlepiej wybrać ubrania bez metalowych elementów w badanym obszarze np. guzików, fiszbin itd.
Podczas badania pacjent powinien pozostać nieruchomo oraz wykonywać wszystkie polecenia osoby, która przeprowadza TK. HRCT płuc można wykonać zarówno na wdechu, jak i na wydechu, stąd w trakcie badania mogą pojawić się wytyczne, co robić w danym momencie. Omawiane TK klatki piersiowej trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, a po jego zakończeniu można wrócić do codziennych obowiązków.
HRCT klatki piersiowej cena
Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę Google hasło “HRCT płuc cena”. Koszt tego badania jest zależny od różnych czynników, takich jak konkretne miasto, czy placówka. HRCT klatki piersiowej w Poznaniu czy w Warszawie może mieć różną cenę. Zazwyczaj koszty wynoszą około kilkuset złotych. Jeśli interesuje Cię cena za to badanie w MEDflow, koniecznie zapoznaj się z aktualnym, dostępnym na naszej stronie internetowej cennikiem. W razie pytań lub wątpliwości możesz się także z nami skontaktować telefonicznie lub mailowo, a chętnie pomożemy.
Zapraszamy na badania obrazowe do MEDflow
W naszym Centrum Diagnostyki Obrazowej w Poznaniu wykonasz nie tylko HRCT klatki piersiowej, ale także inne badania obrazowe. Nasz profesjonalny zespół cechuje nie tylko ogromna wiedza i umiejętności, ale także empatyczne podejście do pacjentów. Zadbamy o to, abyś u nas poczuł się dobrze. Zachęcamy do umawiania terminów badań – gwarantujemy krótki czas oczekiwania.
Tomografia - najważniejsze informacje
Skierowanie
Jest wymagane
Na czczo
Tylko przy badaniu z kontrastem
Czas przybycia
30 minut przed
Przeciwwskazanie
Ciąża
Skierowanie
Skierowanie jest wymagane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.
Badanie z podaniem środka kontrastowego
Badanie tomografem komputerowym z podaniem środka kontrastowego wymaga bycia na czczo minimum 5h przed badaniem oraz posiadania ważnego wyniku kreatyniny i TSH z surowicy krwi (nie starszy niż 14 dni).
Choroby nerek i metformina
Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające metforminę, ale nie ma istotnego uszkodzenia nerek nie musi zmieniać sposobu przyjmowania leków.
Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające metforminę i występuje u niego istotne uszkodzenie nerek, to może on przyjmować leki wg wcześniejszego schematu do czasu badania, ale odstawia leki po badaniu na 48h (należy po tym czasie zbadać kreatyninę).
Czas przed badaniem
Prosimy o przybycie 30 min przed badaniem oraz zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej dotyczącej badanej okolicy (płyty CD wraz z opisami).
Informujemy, że pacjent ma prawo do niewyrażenia zgody na podanie środka kontrastującego, tym samym obniżając wartość diagnostyczną badania. O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie na terenie placówki MEDflow.
Zgodnie z Art. 32c pkt 2 ustawy Prawo atomowe, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16 ustawy Prawo atomowe, wykonywana przez MEDflow Centrum Diagnostyki Obrazowej nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko.