Rejestracja:
pn. - pt.: 8:00-20:00
Zadzwoń, postaramy się znaleźć szybszy termin

Densytometria - badanie gęstości kości

Badanie gęstości kości

Pod nazwą densytometria kryje się badanie gęstości kości. Jest ono bezbolesne i bezinwazyjne, a przy tym niezwykle ważne, zwłaszcza dla pacjenta w podeszłym wieku. Dzięki temu badaniu lekarz uzyskuje informacje na temat tkanki kostnej, a dzięki temu może na przykład wykryć osteoporozę, określić, w jakim znajduje się stadium oraz monitorować leczenie tej choroby.

Badanie gęstości kości to szybkie i bezbolesne badanie

Szybkie i proste badanie gęstości mineralnej kości może uchronić pacjenta przed ich złamaniem w przyszłości. Zdecydowanie warto wykonać densytometrię – jest ona bezbolesna i bezinwazyjna, a pozwala nie tylko wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie tkanki kostnej, ale także określić ryzyko wystąpienia chorób takich jak osteoporoza i osteopenia. Dzięki temu można odpowiednio szybko podjąć niezbędne działania profilaktyczne lub w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie danej choroby.

Jak przebiega sprawdzanie gęstości mineralnej kości?

Badanie densytometryczne pomaga lekarzom określić gęstość kości. Wykorzystuje się w tym celu małe dawki promieniowania rentgenowskiego. Cała procedura zwykle trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Przed samym badaniem osoba, która je wykonuje dokonuje pomiaru wysokości i masy ciała pacjenta. Następnie osoba badana proszona zajęcie określonej pozycji na stole pomiarowym, przy którym zostanie wykonane badanie (z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu). Bardzo ważnym jest to, aby w trakcie oceny gęstości kości pozostawać w bezruchu.

Do badania densytometrycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed jego wykonaniem należy jednak zdjąć wszelkie metalowe elementy znajdujące się na ciele, takie jak biżuteria, okulary, aparat słuchowy itp. Badanie najczęściej obejmuje te struktury kostne, które są w największym stopniu narażone na złamania w przypadku osteoporozy. Przykładowo są to:

  • odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • szyjka kości udowej.

W razie potrzeby (np. w diagnostyce osteoporozy), lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu oceny gęstości kości także w innych rejonach ciała np. densytometria klatki piersiowej. Jak już wspomniano, densytometria jest badaniem bardzo bezpiecznym, a dawka promieniowania rentgenowskiego, jakie otrzymuje w jej trakcie pacjent, jest niewielka.

Umów się na badanie densytometrem

Wskazania do densytometrii

Badanie densytometryczne warto wykonywać między innymi u następujących grup pacjentów:

  • kobiet powyżej 65. roku życia,
  • osób powyżej 60. roku życia, zwłaszcza jeżeli znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka dla osteoporozy,
  • osób o niskiej masie ciała,
  • kobietom, które rodziły kilkukrotnie, w krótkich odstępach czasu,
  • kobietom, które późno rozpoczęły miesiączkować,
  • osobom o niskiej zawartości witaminy D i wapnia w diecie,
  • osobom po złamaniach kości niezwiązanych z urazami.

W przypadku prawidłowych wyników, pacjent może ponownie poddać się badaniu po upływie około dwóch lat. Jeżeli lekarz zadecyduje inaczej, lub w przypadku chorób, densytometria powinna zostać powtórzona wcześniej. Zaleca się, aby w przypadku kobiet pierwsze badanie densytometryczne wykonać po ukończeniu 50. roku życia, zaś w przypadku mężczyzn, po ukończeniu 60 lat.

Densytometria - najważniejsze informacje

Skierowanie

Nie jest wymagane

Na czczo

Nie wymagane

Czas badania

Kilka minut

Przeciwwskazanie

Kontrast 48h przed wizytą

Rabat 10%

badania rezonansem magnetycznym
głowy lub 1 odc. kręgosłupa w cenie

 585 złotych

* dotyczy wybranych terminów, umówionych bezpośrednio pod numerem:

** rabaty nie łączą się i obowiązują do wyczerpania miejsc