Tomografia
stomatologiczno-laryngologiczna
(CBCT)

Badanie CBCT w Poznaniu​

Coraz częściej mówi się o tym, że tomografia stożkowa zrewolucjonizowała stomatologię. To nowoczesna i bardzo bezpieczna technika obrazowania, wykorzystywana do obserwacji struktur zębów oraz zatok szczękowych, ale nie tylko. Badanie pozwoliło przenieść diagnostykę stomatologiczną na zupełnie nowy poziom – zamiast zdjęć rentgenowskich w 2D tomografia CBCT pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów 3D.

Cone Beam Computed Tomography (CBCT) - co to jest

Tomografia stożkowa, znana także pod nazwami Cone Beam Computed Tomography (CBCT) czy tomografia wiązki stożkowej jest metodą umożliwiającą obrazowanie tkanek szczęki i jej okolic, na przykład zatok przynosowych (szczękowych), w trójwymiarze. Badanie trwa tylko kilka chwil, ale pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów, które można następnie wykorzystać w stomatologii, ale także laryngologii.

Ten rodzaj tomografii cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo bezpieczna, pozwala pacjentowi na kontakt z mniejszą ilością promieniowania niż w przypadku tradycyjnego zdjęcia RTG lub tomografii. Według badań dawki promieniowania są nawet dziesięć razy mniejsze, w porównaniu do tradycyjnej tomografii szczękowo-twarzowej. Dodatkowo, w krótszym czasie naświetlania możliwe jest uzyskanie lepszego obrazu.

Tomografia stomatologiczna

Tomografia CBTC znajduje zastosowanie w przypadku tkanek twardych np. zębów i kości. Nie dostarcza ona natomiast aż tak szczegółowych informacji, jeżeli chodzi o tkanki miękkie (nerwy, węzły chłonne, mięśnie).

Jak działa tomografia wiązki stożkowej?

Tomografia komputerowa CBCT swoją nazwę zawdzięcza temu, że podczas jej trwania wykorzystuje się wiązkę promieniowania rentgenowskiego, która przyjmuje kształt stożka. Ile trwa i jak wygląda badanie? Nie wymaga ono wiele czasu i trwa zwykle kilkadziesiąt sekund. Głowa pacjenta jest w tym czasie unieruchomiona, a wokół niej obracają się w zakresie 360 stopni aparat generujący promieniowanie wraz z detektorem. W trakcie badania powstaje sporo zdjęć, które następnie są łączone w komputerze, w celu uzyskania dokładnego obrazu badanego obszaru w 3D. Jak już wspomniano, dawka promieniowania rentgenowskiego, jaką otrzymuje pacjent, jest stosunkowo mała, dlatego CBCT szczęki i głowy uznawane jest za bardzo bezpieczne.

Tomografia komputerowa i CBCT

Klasyczna tomografia komputerowa w medycynie ma swoje początki w latach 70. XX wieku. Z kolei tomografia CBCT to jakby jej młodsza siostra, w Europie zaczęto ją stosować w drugiej połowie lat 90., a w USA od 2001 roku. Obie działają bardzo podobnie, wykorzystując promieniowanie rentgenowskie, obie są także niezastąpione w diagnostyce oraz w planowaniu leczenia.

CBCT wykorzystuje się najczęściej do obrazowania zębów. Warto pamiętać także o tym, że dla bezpieczeństwa pacjentów wykonanie badania odbywa się na podstawie stosownego skierowania od lekarza. Ma to na celu zapobieganie ekspozycji na zbyt duże dawki promieniowania.

Umów się na badanie CBCT

Zadzwoń i umów się na badanie tomografii stożkowej w Poznaniu:

Wskazania dla tomografii CBCT

Tomografia wiązki stożkowej (tomografia CBTC) jest powszechnie wykorzystywana w diagnostyce i planowaniu leczenia różnych chorób w obrębie czaszki. Zleca się ją między innymi pacjentom, którzy przygotowują się do implantów.

Na liście wskazań do jej wykonania znajdują się między innymi:

 • choroby i zaburzenia stomatologiczne np. wady zgryzu, próchnica;
 • choroby przyzębia;
 • ubytki kostne w żuchwie i szczęce;
 • schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych,
 • zaburzenia słuchu;
 • diagnostyka i ocena budowy ucha środkowego, jamy nosowej, zatok szczękowych;
 • stany zapalne zatok przynosowych;
 • powikłania po chorobach narządu słuchu.

Jak widać, badanie CBCT mogą zlecić nie tylko dentyści. Wykorzystują je także laryngolodzy, a coraz częściej również onkolodzy, czy nawet ortopedzi. Jeżeli lekarz uzna, że w danym przypadku trójwymiarowe obrazy mogą być przydatne w procesie diagnostycznym, może zlecić pacjentowi wykonanie tomografii CBCT.

Ze względu na promieniowanie, przeciwwskazaniem do badania może być ciąża lub młody wiek pacjenta. Dzieci są wrażliwsze na promienie rentgena niż dorośli, dlatego w przypadku najmłodszych, zasadność wykonania badania CBCT zawsze powinien być dobrze przemyślana. Priorytetem jest dobro i zdrowie pacjenta.

Czy badanie wymaga specjalistycznego przygotowania?

Niezależnie od tego, czy wykonanie tomografii komputerowej CBCT zlecił specjalista z dziedziny stomatologii, czy laryngologii, w większości przypadków pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.

Jedynym wymogiem jest usunięcie na czas wykonywania tomografii wszelkich metalowych przedmiotów, jakie mogą znajdować się w obrębie głowy oraz w jamie ustnej, takich jak na przykład:

 • spinki, opaski i inne ozdoby do włosów,
 • okulary,
 • biżuteria,
 • aparaty słuchowe,
 • protezy zębowe.

Ich zdjęcie umożliwia wykonanie dobrej jakości zdjęć, bez artefaktów, co z kolei sprawia, że lekarz może wyciągnąć więcej informacji oraz danych z gotowych obrazów.

Umów się na badanie CBCT

Zadzwoń i umów się na badanie tomografii stożkowej w Poznaniu:

CBCT - najważniejsze informacje​

Skierowanie

Wymagane

Na czczo

Nie wymagane

Czas badania

Kilka minut

Przeciwwskazanie

Ciąża

Umów się na badanie

REJESTRACJA

Zadzwoń do nas

Rejestracja

Napisz do nas