Rejestracja:
pn. - pt.: 8:00-20:00
sb.: 8:00-14:00
Zadzwoń, postaramy się znaleźć szybszy termin

Tomografia
stomatologiczno-laryngologiczna
(CBCT i RTG zębów)

Badanie CBCT i RTG zębów w Poznaniu​

Coraz częściej mówi się o tym, że tomografia stożkowa zrewolucjonizowała stomatologię. To nowoczesna i bardzo bezpieczna technika obrazowania, wykorzystywana do obserwacji struktur zębów oraz zatok szczękowych, ale nie tylko. Badanie pozwoliło przenieść diagnostykę stomatologiczną na zupełnie nowy poziom – oprócz zdjęć rentgenowskich w 2D tomografia CBCT pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów 3D.

Przejdź do sekcji:

Cone Beam Computed Tomography (CBCT) - co to jest

Tomografia stożkowa, znana także pod nazwami Cone Beam Computed Tomography (CBCT) czy tomografia wiązki stożkowej jest metodą umożliwiającą obrazowanie tkanek szczęki i jej okolic, na przykład zatok przynosowych (szczękowych), w trójwymiarze. Badanie trwa tylko kilka chwil, ale pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów, które można następnie wykorzystać w stomatologii, ale także laryngologii.

Ten rodzaj tomografii cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo bezpieczna, pozwala pacjentowi na kontakt z mniejszą ilością promieniowania niż w przypadku tradycyjnego zdjęcia RTG lub tomografii. Według badań dawki promieniowania są nawet dziesięć razy mniejsze, w porównaniu do tradycyjnej tomografii szczękowo-twarzowej. Dodatkowo, w krótszym czasie naświetlania możliwe jest uzyskanie lepszego obrazu.

Tomografia stomatologiczna i RTG

Tomografia CBTC znajduje zastosowanie w przypadku tkanek twardych np. zębów i kości. Nie dostarcza ona natomiast aż tak szczegółowych informacji, jeżeli chodzi o tkanki miękkie (nerwy, węzły chłonne, mięśnie). W naszej pracowni możemy wykonać panoramiczne zdjęcia RTG zębów w 2D (pantomogram) oraz tomografię 3D zębów, np. do leczenia kanałowego zębów (endodoncji) czy całej szczęki lub żuchwy.

Jak działa tomografia wiązki stożkowej?

Tomografia komputerowa CBCT swoją nazwę zawdzięcza temu, że podczas jej trwania wykorzystuje się wiązkę promieniowania rentgenowskiego, która przyjmuje kształt stożka. Ile trwa i jak wygląda badanie? Nie wymaga ono wiele czasu i trwa zwykle kilkadziesiąt sekund. Głowa pacjenta jest w tym czasie unieruchomiona, a wokół niej obracają się w zakresie 360 stopni aparat generujący promieniowanie wraz z detektorem. W trakcie badania powstaje sporo zdjęć, które następnie są łączone w komputerze, w celu uzyskania dokładnego obrazu badanego obszaru w 3D. Jak już wspomniano, dawka promieniowania rentgenowskiego, jaką otrzymuje pacjent, jest stosunkowo mała, dlatego CBCT szczęki i głowy uznawane jest za bardzo bezpieczne.

Tomografia komputerowa i CBCT

Klasyczna tomografia komputerowa w medycynie ma swoje początki w latach 70. XX wieku. Z kolei tomografia CBCT to jakby jej młodsza siostra, w Europie zaczęto ją stosować w drugiej połowie lat 90., a w USA od 2001 roku. Obie działają bardzo podobnie, wykorzystując promieniowanie rentgenowskie, obie są także niezastąpione w diagnostyce oraz w planowaniu leczenia.

CBCT wykorzystuje się najczęściej do obrazowania zębów. Warto pamiętać także o tym, że dla bezpieczeństwa pacjentów wykonanie badania odbywa się na podstawie stosownego skierowania od lekarza. Ma to na celu zapobieganie ekspozycji na zbyt duże dawki promieniowania.

Umów się na badanie tomografii stomatologiczno-laryngologicznej

Wskazania dla tomografii CBCT i RTG zębów

Tomografia wiązki stożkowej (tomografia CBTC) i RTG zębów są powszechnie wykorzystywane w diagnostyce i planowaniu leczenia różnych chorób w obrębie czaszki. Zleca się ją między innymi pacjentom, którzy przygotowują się do implantów.

Na liście wskazań do jej wykonania znajdują się między innymi:

 • choroby i zaburzenia stomatologiczne np. wady zgryzu, próchnica;
 • choroby przyzębia;
 • ubytki kostne w żuchwie i szczęce;
 • schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych,
 • zaburzenia słuchu;
 • diagnostyka i ocena budowy ucha środkowego, jamy nosowej, zatok szczękowych;
 • stany zapalne zatok przynosowych;
 • powikłania po chorobach narządu słuchu.

Jak widać, badanie CBCT mogą zlecić nie tylko dentyści. Wykorzystują je także laryngolodzy, a coraz częściej również onkolodzy, czy nawet ortopedzi. Jeżeli lekarz uzna, że w danym przypadku trójwymiarowe obrazy mogą być przydatne w procesie diagnostycznym, może zlecić pacjentowi wykonanie tomografii CBCT.

Ze względu na promieniowanie, przeciwwskazaniem do badania może być ciąża lub młody wiek pacjenta. Dzieci są wrażliwsze na promienie rentgena niż dorośli, dlatego w przypadku najmłodszych, zasadność wykonania badania CBCT zawsze powinien być dobrze przemyślana. Priorytetem jest dobro i zdrowie pacjenta.

Czy badanie wymaga specjalistycznego przygotowania?

Niezależnie od tego, czy wykonanie tomografii komputerowej CBCT zlecił specjalista z dziedziny stomatologii, czy laryngologii, w większości przypadków pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.

Jedynym wymogiem jest usunięcie na czas wykonywania tomografii wszelkich metalowych przedmiotów, jakie mogą znajdować się w obrębie głowy oraz w jamie ustnej, takich jak na przykład:

 • spinki, opaski i inne ozdoby do włosów,
 • okulary,
 • biżuteria,
 • aparaty słuchowe,
 • protezy zębowe.

Ich zdjęcie umożliwia wykonanie dobrej jakości zdjęć, bez artefaktów, co z kolei sprawia, że lekarz może uzyskać więcej informacji oraz danych z gotowych obrazów.

Umów się na badanie tomografii stomatologiczno-laryngologicznej

Cennik RTG Stomatologiczno - Laryngologicznego

Badania RTG - Badania 2D
Lp.Rodzaj badaniaCena
1Pantomogram (RTG panoramiczne zębów)70 zł
2Stawy skroniowo żuchwowe (zwarte i rozwarte)70 zł
3Skrzydłowo-zgryzowe (prawe i lewe)70 zł
4Zatoki70 zł
5Ortogonalne70 zł
6Cefalometria70 zł

Cennik Tomografii CBCT Stomatologiczno - Laryngologicznej

Tomografia CBCT - Badania 3D
Lp.Rodzaj badaniaRozmiar, rozdzielczośćCena
1CBCT Szczęka lub żuchwa10x6cm, 10µ200 zł
2CBCT Szczęka i żuchwa10x10cm, 180µ250 zł
3CBCT Szczęka, żuchwa, stawy skroniowo żuchwowe16x10cm, 200µ300 zł
4CBCT Stawy skroniowo żuchwowe (zwarte i rozwarte)16x10cm, 200µ300 zł
5CBCT Zatoki szczękowe16x10cm, 200µ200 zł
6CBCT Ucho lewe lub prawe12x10cm, 180µ150 zł
7CBCT Okolica zęba - endodoncja4x3cm, 70µ150 zł
8CBCT Kręgosłup C1-316x10cm, 230µ200 zł
9CBCT Drogi oddechowe200 zł

CBCT - najważniejsze informacje​

Skierowanie

Wymagane

Na czczo

Nie wymagane

Czas badania

Kilka minut

Przeciwwskazanie

Ciąża

Zgodnie z Art. 32c pkt 2 ustawy Prawo atomowe, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16 ustawy Prawo atomowe, wykonywana przez MEDflow Centrum Diagnostyki Obrazowej nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko.

Rabat 10%

badania rezonansem magnetycznym
głowy lub 1 odc. kręgosłupa w cenie

 585 złotych

* dotyczy wybranych terminów, umówionych bezpośrednio pod numerem:

** rabaty nie łączą się i obowiązują do wyczerpania miejsc