Rejestracja:
pn. - pt.: 8:00-20:00
sb.: 8:00-14:00
Zadzwoń, postaramy się znaleźć szybszy termin

Rezonans magnetyczny
Poznań

Rejestracja:

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (z ang. magnetic resonance imaging – w skrócie MRI lub MR) to popularne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie medyczne. Umożliwia dokładne zbadanie kręgosłupa, głowy, jamy brzusznej oraz wszystkich kości, stawów i tkanek miękkich przy wykorzystaniu wysokoenergetycznego pola elektromagnetycznego. Rezonans wykonywany jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Badanie MRI wykonywane jest w specjalnie  do tego przystosowanej pracowni.

Badanie rezonansem magnetycznym

Na czym polega i jak przebiega badanie MR?

Podczas badania rezonansem magnetycznym pacjent przyjmuje pozycję leżącą – na plecach lub na brzuchu, w zależności od badanej okolicy. W trakcie skanowania pacjent nie powinien się poruszać, po to, aby uzyskiwane obrazy były jak najbardziej precyzyjne. Badanie MR trwa zwykle od 15 do 45 minut. Przez cały czas osoba badana jest pod kontrolą personelu medycznego – może porozumiewać się z zespołem za pomocą mikrofonu i kamery. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie badania z wykorzystaniem sedacji, czyli uśpienia pacjenta – zwłaszcza, jeżeli osoba badana może mieć problem z utrzymaniem pozycji. Badania w sedacji nie są jeszcze dostępne w naszej placówce.

W trakcie badania dopuszczamy możliwość wsparcia pacjenta ze strony osoby trzeciej, ponieważ dla Nas liczy się Państwa komfort.

Działanie rezonansu magnetycznego - co dzieje się w organizmie?

Co dzieje się podczas rezonansu magnetycznego z punktu widzenia medyków? Znajdujące się w organizmie człowieka protony (część jądra wodoru) poddają się działaniu pola magnetycznego. Fale radiowe o odpowiednio ustawionej częstotliwości sprawiają, że protony zmieniają parametry magnetyzacji. Kiedy fale radiowe przestają być wysyłane, protony powracają do pierwotnego stanu i same wysyłają sygnał radiowy, który jest przechwytywany i analizowany przez komputer i staje się obrazem medycznym.

Rezonans z kontrastem - co to jest?

W niektórych przypadkach takich jak choroby układu nerwowego, zmiany nowotworowe czy inne, wymagane jest podanie dożylnego środka kontrastowego. Celem zastosowania kontrastu jest różnicowanie zmian w obrazie uzyskiwanym w trakcie badania. Przed badaniem pacjent musi mieć założony wenflon.

Umów się na badanie rezonansem magnetycznym

Wskazania i przeciwwskazania do badania rezonansem

Wskazania MR

Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa. Badanie MR zalecane jest również przy podejrzeniach chorób takich, jak na przykład:

 • stwardnienie rozsiane,
 • padaczka,
 • nowotwory i guzy w obrębie całego ciała,
 • choroba Alzheimera,
 • choroba Parkinsona,
 • wodogłowie,
 • udar,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroby przysadki mózgowej,
 • zakrzepica żylna,
 • choroba Wilsona,
 • choroba Huntingtona,
 • choroby narządu wzroku.

Dodatkowo wskazaniem do rezonansu magnetycznego są urazy i zmiany wewnętrzne w organizmie.

Przeciwwskazania MR

Silne działanie pola magnetycznego ogranicza możliwości badania wszystkich osób. Przeciwwskazaniami do rezonansu magnetycznego głowy, kręgosłupa i wszystkich pozostałych części ciała, są między innymi pacjenci z wszczepionym:

 • rozrusznikiem serca,
 • implantem ślimakowym,
 • metalicznym ciałem w oku.

W zależności od indywidualnej sytuacji, przeciwwskazaniami objęte mogą być kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz pacjenci z metalowymi endoprotezami, implantami, sztucznymi zastawkami serca. W każdej sytuacji pacjent  wymaga dokładnego wywiadu i ustaleń z lekarzem.

Uwaga! Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania.

rezonans-magnetyczny-wskazania

Jak przygotować się na rezonans magnetyczny?

Do gabinetu należy zgłosić się w wygodnej odzieży, bez metalowych dodatków i biżuterii. Zaleca się również rezygnację z makijażu, lakieru do włosów, balsamu rozświetlającego i innych kosmetyków, które z powodu drobinek metalu w składzie, mogłyby zaburzyć obraz diagnostyczny.
Przed wejściem do pracowni pacjenci muszą zostawić w przebieralni telefon komórkowy, portfel z monetami i kartami kredytowymi, zegarek, pasek do spodni z metalową klamrą, biżuterię, spinki do włosów, aparat słuchowy i wszystkie inne przedmioty, które mogłyby zakłócić przebieg rezonansu.
Do pracowni warto zgłosić się przynajmniej 30 minut przed umówioną godziną badania w celu wypełnienia ankiety medycznej poprzedzającej rezonans magnetyczny.

Jeśli podczas badania zalecane jest podanie środka kontrastowego, pacjent zobowiązany jest do okazania aktualnego wyniku kreatyniny. Badanie kreatyniny należy zrobić maksymalnie do trzech tygodni przed wyznaczoną wizytą na rezonansie magnetycznym.
Do badania z podaniem środka kontrastowego zaleca się pozostanie na czczo przez 3 godziny.

O czym trzeba pamiętać po badaniu MR?

Osobom, które miały wykonywany rezonans z kontrastem, zaleca się wypicie dużej ilości wody niegazowanej (lub innych napojów niegazowanych) po zakończeniu badania. Dzięki temu przyspieszą one całkowite wydalenie kontrastu z organizmu. Pacjenci po rezonansie magnetycznym mogą wrócić do swoich codziennych zajęć i stosowanej diety. Badania MR nie wpływają też na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, o ile nie podane zostały środki uspokajające, które mogą obniżać koncentrację.

Cena badania MRI

Koszt badania MR waha się w granicach od 500 do 1300 złotych. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z określonego miejsca poddanego badaniu i rodzaju rezonansu (z kontrastem czy bez).

Umów się na badanie rezonansem magnetycznym

Cennik Rezonansu Magnetycznego

Rezonans - najważniejsze informacje

Skierowanie

Nie jest wymagane

Na czczo

Tylko przy badaniu z kontrastem

Czas przybycia

30 minut przed

Przeciwwskazanie

Tak, przeczytaj listę

Skierowanie

Skierowanie nie jest wymagane.

Przeciwwskazania

Bezwzględne przeciwwskazania do badania to posiadanie:
 • rozrusznika serca,
 • implantu ślimakowego,
 • pompy insulinowej lub
 • ferromagnetycznych (przyciąganych przez magnes) elementów metalowych w ciele.
Względne przeciwwskazania do badania to:
 • I trymestr ciąży,
 • stenty,
 • elementy ortopedyczne,
 • implanty stomatologiczne,
 • aparaty zębowe lub inne wszczepy metalowe.
Badanie może odbyć się po okazaniu dokumentacji medycznej dotyczącej ewentualnych elementów obcych w ciele.

Rezonans bez środka kontrastowego

Badanie bez podania środka kontrastowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy pamiętać o ubraniu rzeczy bez elementów metalowych i użyciu jak najmniejszej ilości makijażu i lakieru do włosów.

Badanie z podaniem środka kontrastowego

Badanie rezonansem magnetycznym z podaniem środka kontrastowego wymaga bycia na czczo 3h (a w przypadku badania MR jamy brzusznej – 5h) w dniu badania oraz posiadania ważnego wyniku kreatyniny z surowicy krwi (nie starszy niż 14 dni).

Czas przed badaniem

Prosimy o przybycie 30 min przed badaniem oraz zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej dotyczącej badanej okolicy (płyty CD wraz z opisami).

Informujemy, że pacjent ma prawo do niewyrażenia zgody na podanie środka kontrastującego, tym samym obniżając wartość diagnostyczną badania. O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie na terenie placówki MEDflow.

Rabat 10%

badania rezonansem magnetycznym
głowy lub 1 odc. kręgosłupa w cenie

 585 złotych

* dotyczy wybranych terminów, umówionych bezpośrednio pod numerem:

** rabaty nie łączą się i obowiązują do wyczerpania miejsc